Polski Stół w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu


dav

20 maja 2017 r., w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, w ramach Nocy Muzeów, uruchomiona została wystawa szklanych i kamionkowych wyrobów zatytułowana „Wokół Polskiego Stołu”.

Na ekspozycji zaprezentowano kilkaset wyrobów szklanych z Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach oraz Leśnej Huty w Szklarskiej Porębie, a także wyroby ceramiczne z Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura Sp. J. Smoleński & Zwierz w Bolesławcu i elementy porcelanowe marki Porcelana Krzysztof z Wałbrzycha.

Łącznie wyeksponowanych zostało kilkaset różnorodnych obiektów: elementy zastawy stołowej, w tym patery, kieliszki, puszki, karafki, popielnice oraz wyroby dekoracyjne: wazony, świeczniki, figurki. Są to zarówno eleganckie zestawy ze szkła kryształowego, jak i dekoracyjne wyroby wykonane ze szkła barwionego w masie.

Na wystawie pokazano zestawy z kolekcji „Polski Stół”, wykonanej w ramach wspólnego projektu trzech zakładów: Huty Szkła Kryształowego „Julia” w Piechowicach, Fabryki Naczyń Kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu oraz Porcelany Krzysztof z Wałbrzycha.

Ekspozycję uzupełniły również przyrządy związane z produkcją szkła, m.in. formy i strój topiarza.