“Polish Table – power of tradition” – meeting report


W sobotę 23 stycznia dzięki współpracy z Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie mieliśmy przyjemność zorganizować spotkanie “Polski stół – siła tradycji” i zaprezentować nasz projekt przedstawicielom mediów, blogerom, naszym partnerom handlowym oraz wszystkim zainteresowanym światem porcelany, szkła i kamionki.

Gości spotkania powitał dyrektor Państwowego Muzeum Etnograficznego, dr. Adam Czyżewski. W swoim wystąpieniu podkreślił, że bardzo cieszy się z tego, że polska porcelana, szkło i ceramika, dzięki takim firmom jak Huta Julia, Manufaktura w Bolesławcu i Porcelana Kristoff, na powrót odzyskują swoją renomę i zdobywają coraz to nowych zwolenników – nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Zwrócił też uwagę, że jeszcze kilka lat temu na targach Ambiente stoiska polskich wystawców były skromne – teraz zaś należą do najchętniej odwiedzanych.

Następnie głos zabrała Katarzyna Świętek, pomysłodawczyni projektu Polski Stół, która opowiedziała o jego historii, o współpracy trzech firm i o tym, jak starsi i młodsi oceniają te produkty. U pokolenia 40+ budzą one nostalgię za rodzinnym domem, wiele wspomnień. Młodych fascynuje szczególnie kryształ – materiał rodem ze świata baśni i filmów fantasy.

Agnieszka Blacheta z Huty Julia podkreśliła, że jest bardzo dumna ze swojej firmy, której udało się przetrwać jako jednej z dwóch hut szkła kryształowego w Polsce i która obecnie systematycznie pracuje nad połączeniem tego, co w krysztale najcenniejsze, czyli unikalnego rzemiosła, z nowoczesnym wzornictwem.

Zdaniem Pawła Zwierza dla Manufaktury w Bolesławcu projekt Polski Stół był cenną lekcją współpracy i otwartości, a także nowego podejścia do klientów, którzy cenią coraz bardziej unikalne, ręcznie wytwarzane i zdobione produkty, ale oczekują też nowych wzorów i nowych form naczyń dostosowanych do ich potrzeb i stylu życia.

Dorota Serwadczak opowiadała o fascynującej historii Porcelany Kristoff i wyjątkowości porcelany. Jej zdaniem tradycja to istotna wartość w DNA jej firmy – świadczy o tym choćby fakt, że do dziś jednym z najlepiej sprzedających się fasonów porcelany jest Fryderyka – powstała ponad 80 lat temu. Z drugiej strony jednak podkreśliła, że bardzo istotny jest rozwój technologii i czynienie szlachetnej porcelany nie tylko piękną, ale także trwałą, funkcjonalną i bezpieczną dla użytkowników.

Krótka filmowa impresja była okazją do poznania procesu produkcji w każdej z trzech firm. Ci, których szczególnie zainteresowała porcelana mogli sięgnąć też po prezentowaną na spotkaniu książkę Ireny i Romana Gatysów “Wzornictwo przemysłowe fabryki porcelany Krister-Wawel – Kristoff w Wałbrzychu”.

W dalszej części spotkania zaplanowane zostało zwiedzanie wystawy “Wokół stołu”. Unikalne rękodzielnicze meble, naczynia, dekoracje świąteczne i okazjonalne, tkaniny, dokumentalne fotografie i sztuka ludowa przedstawiająca świętowanie i biesiady przy suto zastawionym stole – wszystkie te eksponaty stanowią fascynującą dokumentację polskich “stołowych” zwyczajów i tradycji. Co ciekawe nowoczesny stół Swarzędz Home i naczynia Polskiego Stołu znakomicie wpisały się w ten historyczny, etnograficzny kontekst.

Na koniec goście spotkania mieli czas, by spróbować pysznych dań przygotowanych przez Marylę Musidłowską i wypić lampkę wina za pomyślność naszego projektu.

  • polski_stol_news_9
  • polski_stol_news_8
  • polski_stol_news_7
  • polski_stol_news_6
  • polski_stol_news_5
  • polski_stol_news_4
  • polski_stol_news_3
  • polski_stol_news_2
  • polski_stol_news_10
  • polski_stol_news_1