Polski Stół

Polski Stół to nowatorski projekt, w którym trzech dolnośląskich producentów po raz pierwszy połączyło siły. Porcelana Kristoff z Wałbrzycha, Manufaktura w Bolesławcu i Huta Julia z Piechowic wspólnie projektują Polski Stół. Za ideą Polskiego Stołu stoi przekonanie, że warto przywrócić na nowo tradycyjne rzemiosło, łącząc różnorodność i specyfikę każdego materiału, z unikalnym wzornictwem.

Trzy dolnośląskie fabryki stworzyły 3 nowe, zestawy, które powstały w wyniku wspólnych prac zespołów projektowych i wzajemnego poznawania technologii produkcyjnych oraz ponownego odkrywania tradycyjnych metod ręcznie wykonywanych zdobień: zdobienie porcelany, szlifowania
w krysztale, stempelkowania w kamionce.
Dwie kolekcje śniadaniowe oraz kolekcja okolicznościowa, to pomysł na
połączenie tradycji ze współczesnością i kolejny krok do powrotu tradycyjnego dolnośląskiego rzemiosła na współczesny stół. Dla dawnych mieszkańców Śląska te wyroby były prawdziwym powodem do dumy.

Dzięki nim ich region był rozpoznawalny i ceniony jako miejsce ważnych dla europejskiej gospodarki gałęzi produkcji. Porcelana z Wałbrzycha, kryształ z Piechowic i kamionka z Bolesławca przez stulecia wspólnie zdobiły śląskie stoły. Po wojnie, także wspólnie pomogły odbudować tożsamość kulturową i społeczną nowych mieszkańców zachodnich terenów Polski. Razem, od 70 lat tworzą „polski stół” w sensie dosłownym i metaforycznym.